Oldal kiválasztása

Komplex Szakmai Vizsgák – 2019. május-június

Kedves Vizsgázó Diákjaink!

Ebben a tanévben hagyományteremtő módon először kerül megrendezésre Komplex Szakmai vizsga mellékszakképesítésre, ez a Digitálisműszaki rajzoló végzettség megszerzésére irányul. Ezt a vizsgát a 11. évfolyam lezárását követően jelenlegi 11. évfolyamosaink tehetik le, mivel mindannyian választották azokat a tantárgyakat, melyek sikeres teljesítése erre feljogosítja őket.

Ezen kívül természetesen idén is megszervezzük a Magasépítő technikus szakképesítés megszerzésére irányuló Komplex szakmai vizsgákat is. A továbbiakban ezekkel kapcsolatban szeretnénk tájékoztatást adni. A technikus vizsgák a szakképzési rendszer közelmúltbéli folyamatos változása miatt eltérő formában kerül megszervezésre az 5/13. évfolyamon és a 2/14. évfolyamon.

Általános szabályok

Az alábbi szabályok minden iskolánkban megszervezett komplex szakmai vizsgára érvényesek.

A komplex szakmai vizsgákat képzés kezdetekor érvényes SZVK (Szakmai és Vizsgakövetelmények szerint kell megszervezni. Ezek nyilvánosan elérhetők a Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Hivatal honlapján. A különböző vizsgázókra az alábbiak szerinti SZVK-k vonatkoznak:

Digitális műszaki rajzoló – A 29/2016. (VIII. 26.) számú NGM rendelettel módosított 27/2012. (VIII. 27.) NGM rendelettel kiadott SZVK. Elérhető itt

Magasépítő technikus (5/13. évfolyam) – A 12/2013. (III. 28.) számú NGM rendelettel módosított 27/2012. (VIII. 27.) NGM rendelettel kiadott SZVK. Elérhető itt

Magasépítő technikus (2/14. évfolyam) – A 29/2016. (VIII. 26.) számú NGM rendelettel módosított 27/2012. (VIII. 27.) NGM rendelettel kiadott SZVK. Elérhető itt

A vizsga szervezésével és lebonyolításával kapcsolatos legátfogóbb jogszabály a 315/2013. (III.28.) számú Kormányrendelet, mely itt érhető el.

A vizsgabizottság 4 főből áll, melyből maximálisan 1 fő lehet a képző intézmény (iskolánk) delegáltja, a másik 3 főt a Kormányhivatal jelöli ki (külsős vizsgáztató).

1.     A Digitális műszaki rajzoló mellékszakképesítés megszerzésére irányuló komplex szakmai vizsga részletes szabályai

1.1. A vizsgára bocsátás feltétele

A mellékszakképesítés tantárgyainak sikeres teljesítése az évfolyam teljesítését igazoló (év végi) bizonyítvány szerint. Ezek a tantárgyak:

  • Műszaki rajzolás alapjai
  • Műszaki rajzolás alapjai gyakorlat
  • Digitális rajzi környezet gyakorlat
  • Digitális műszaki rajzolás gyakorlat

1.2. A komplex szakmai vizsga vizsgatevékenységei és vizsgafeladatai

A lenti két időpont egyelőre tervezet, amint véglegessé válik, frissítjük a cikket!

 

1.2.1.      Gyakorlati vizsgatevékenység

“A” Komplex gyakorlati vizsgafeladat (várható ideje: 2019. június 17.)

vizsgafeladat ismertetése:

Műszaki rajz készítése CAD programmal

A vizsgafeladat időtartama: 180 perc

A vizsgafeladat értékelési súlyaránya: 90%

 

1.2.2.      Szóbeli vizsgatevékenység

A vizsgafeladat megnevezése: Válaszadás a vizsgakövetelmények alapján összeállított, előre kiadott tételsorokból húzott kérdésekre. (várható ideje: 2019. június 19.)

A vizsgafeladat ismertetése: A szóbeli központilag összeállított vizsga kérdései a 4. Szakmai követelmények fejezetben megadott témakörök közül az alábbiakat tartalmazza:

Műszaki rajzolás alapjai

Digitális műszaki rajzolás

A vizsgafeladat időtartama: 30 perc (felkészülési idő 20 perc, válaszadási idő 10 perc)

A vizsgafeladat értékelési súlyaránya: 10%

 

1.3. Értékelés, bizonyítvány (igazolás)

A gyakorlati feladat és a szóbeli felelet értékelését a 4 fős vizsgabizottság értékeli, ennek alapján a megadott súlyoknak megfelelően egy vizsgaeredmény kerül megállapításra.

Mivel a Digitális műszaki rajzoló mellékszakképesítés megszerzésére irányuló vizsgán megszerezhető szakképesítés érettségi végzettséghez kötött, az eredményesen zárult mellékszakképesítés megszerzésére irányuló vizsga esetén a vizsgaszervezőnek a vizsgázó részére az elektronikus rendszerből kinyomtatott, a vizsgabizottság körbélyegzőjével hitelesített igazolást kell kiadnia.

A vizsgához kapcsolódóan a bizonyítvány a vizsgát követő három éven belül, az érettségi bizonyítvány megszerzését követően állítható ki.

 

2.     A Magasépítő technikus szakképesítés megszerzésére irányuló komplex szakmai vizsga részletes szabályai (5/13. évfolyam esetén)

2.1. A vizsgára bocsátás feltétele

  • záródolgozat beadása 2019. április 20-ig
  • év végi bizonyítvány megszerzése (minden tantárgyból minimum elégséges osztályzat)

 

2.2. A komplex szakmai vizsga vizsgatevékenységei és vizsgafeladatai

 

2.2.1.      Központi írásbeli vizsgatevékenység

“A” Terv, tervrészlet szerkesztése adott feltételek alapján – május 16. 10:00 óra

A vizsgafeladat ismertetése: Függőleges és vízszintes teherhordó és nem teherhordó szerkezetek szerkesztése, rajzolása a szabványos jelölések alkalmazásával

A vizsgafeladat időtartama: 60 perc

A vizsgafeladat értékelési súlyaránya: 15%

 

“B” Statikai számítás – május 16. 11:15 óra

A vizsgafeladat ismertetése: Statikailag határozott tartó belsőerő ábrái, keresztmetszeti tényezők számítása, egyszerű igénybevételnek kitett tartó ellenőrzése.

A vizsgafeladat időtartama: 75 perc

A vizsgafeladat értékelési súlyaránya: 15%

 

“C” Idegen nyelvi kommunikáció – május 16. 12:45 óra

A vizsgafeladat ismertetése: Idegen nyelvű technológiai utasítás értelmezése

A vizsgafeladat időtartama: 45 perc

A vizsgafeladat értékelési súlyaránya: 5%

2.2.2.      Gyakorlati vizsgatevékenység – leghamarabb 2019. május 20.

“‘A” Záródolgozat készítése

A vizsgafeladat ismertetése: Családi lakóépület engedélyezési terve (70 – 120 m2 alapterülettel), kiegészítve egy alapozási- és födémtervvel (M=1: 50), 5 csomóponttal (alapozás, alépítményi szigetelés, födémterv, ereszcsomópont, lépcső (M=1:10).

A terv elkészítése számítógéppel történik. Elkészíti az épület számítógépes költségvetési kiírását, és mennyiségszámítását. Egy kiválasztott építőanyag-ipari termék gyártásához szükséges építőanyag-ipari technológia (anyagok, építőipari- gépek, tüzelőberendezések) munkaerő szükséglet meghatározása

A vizsgafeladat időtartama: 0 perc

A vizsgafeladat értékelési súlyaránya: 10%

 

“B” Költségvetés készítés anyagmennyiség meghatározás, térbeli, időbeli szervezés, kitűzés, anyagvizsgálat, munka – és környezetvédelmi előírások

A vizsgafeladat ismertetése: A gyakorlati vizsgán a jelölt egy összetett feladatot old meg, terv alapján költségvetés kiírása, anyagmennyiség meghatározása, organizációs terv készítése. A feladathoz kapcsolódó kitűzési feladat, anyagvizsgálat és munka – és környezetvédelmi előírások ismertetése.

A vizsgafeladat időtartama: 240 perc

A vizsgafeladat értékelési súlyaránya: 15%

 

“C” Prezentáció készítése, bemutatása

A vizsgafeladat ismertetése: Rendelkezésre bocsátott dokumentumok alapján termékismertető, termékbemutató készítése (számítógépes prezentáció), bemutatása

A vizsgafeladat időtartama: 60 perc

A vizsgafeladat értékelési súlyaránya: 5%

 

“D” vizsgafeladat megnevezése: Építőmesteri és szakipari munkák kivitelezése

A vizsgafeladat ismertetése: Alépítményi, felépítményi, szakipari munkák végzése, segédszerkezet készítése

A vizsgafeladat időtartama: 180 perc

A vizsgafeladat értékelési súlyaránya: 10%

 

2.2.3.      Szóbeli vizsgatevékenység – leghamarabb 2019. május 22.

A vizsgafeladat megnevezése: Válaszadás a vizsgakövetelmények alapján összeállított, előre kiadott tételsorokból húzott kérdésekre

A vizsgafeladat ismertetése: A szóbeli központilag összeállított vizsga kérdései az SZVK 4. Szakmai követelmények fejezetben megadott témakörök közül az alábbiakat tartalmazza:

  • Beruházás folyamata, résztvevői, kapcsolattartás módjai és vállalkozási ismeretek
  • Épületszerkezetek, építéstechnológiák ismertetése, csomópontok szabadkézi ábrázolásával
  • Vasbeton szerkezetek ismertetése, a technikus feladatai a vasbeton szerkezetek kivitelezésénél

A vizsgafeladat időtartama: 45 perc (felkészülési idő 30 perc, válaszadási idő 15 perc)

A vizsgafeladat értékelési súlyaránya: 25%

A vizsgasorozat általános szabályai:

A gyakorlati vizsgatevékenység az írásbeli vizsgatevékenységet követően, a szóbeli vizsgatevékenységet megelőzően kerül lebonyolításra. A gyakorlati feladat megoldása közben saját jegyzeteit, rendelkezésre bocsátott dokumentumokat és a vonatkozó kézikönyveket használhatja A Záródolgozatra vonatkozó előírások:

A záródolgozatok tárgya komplex feladat, a szakmai irányultságnak megfelelően A záródolgozatokat csak a képző intézmény által jóváhagyott témában lehet benyújtani, a képzés befejezését követő 2 évig. A záródolgozatnak tükröznie kell a választott probléma (kiinduló rendszer) összefüggéseit, kapcsolódásait A kidolgozást olyan mélységig kell elkészíteni, hogy az bemutassa a kitűzött feladat egy reális megoldását. A záródolgozatokat, a komplex szakmai vizsgát megelőzően legalább 30 nappal az előzetes szakmai bírálattal együtt a vizsgabizottság elnökének rendelkezésére kell bocsátani. A vizsgabizottság elnöke vizsgálja, hogy a kitűzött feladat nehézségi foka megfelel-e az elvárható szintnek és a dolgozat eleget tesz-e a formai követelményeknek.

3.     A Magasépítő technikus szakképesítés megszerzésére irányuló komplex szakmai vizsga részletes szabályai (2/14. évfolyam esetén)

3.1. A vizsgára bocsátás feltétele

  • zárófeladat készítése és leadása, legkésőbb a szorgalmi időszak utolsó napján
  • év végi bizonyítvány megszerzése (minden tantárgyból minimum elégséges osztályzat)

 

3.2. A komplex szakmai vizsga vizsgatevékenységei és vizsgafeladatai

 

3.2.1.      Központi írásbeli vizsgatevékenység

“A” Komplex írásbeli vizsgafeladat május 16. 12:45 óra

A vizsgafeladat ismertetése: Függőleges, vízszintes íves és ferde teherhordó és nem teherhordó szerkezetek szerkesztése. Statikai számítás, egyszerű igénybevételnek kitett tartó ellenőrzése, vasbetonszerkezet ellenőrzése és tervrészletének szerkesztése

A vizsgafeladat időtartama: 180 perc

A vizsgafeladat értékelési súlyaránya: 30% Statikai számítás

 

3.2.2.      Gyakorlati vizsgatevékenység – leghamarabb 2019. május 20.

“A” vizsgafeladat megnevezése: Komplex gyakorlati vizsgafeladat

A vizsgafeladat ismertetése:

A vizsgát megelőzően zárófeladat készítése: egyszintes családi lakóépület M=1:100 léptékű terve, alaprajz, kétirányú metszet, négy homlokzat (70 – 120 m2 alapterülettel), helyszínrajzzal, kiegészítve egy alapozási- vagy födémtervvel (M=1: 50), 5 csomóponttal (alapozás, alépítményi szigetelés, födémrészlet, ereszcsomópont, választható részlet (M=1:10)). A terv elkészítése számítógéppel történik. Elkészíti az épület számítógépes költségvetési kiírását, és mennyiségszámítását.

Zárófeladat bemutatása prezentáció keretében.

Költségvetés készítés, anyagmennyiség meghatározás, térbeli, időbeli szervezés, kitűzés, anyagvizsgálat

Alépítményi, felépítményi, szakipari munkák végzése, segédszerkezet készítése

A vizsgafeladat időtartama: 480 perc

A vizsgafeladat értékelési súlyaránya: 40%

 

3.2.3.      Szóbeli vizsgatevékenység – leghamarabb 2019. május 22.

A vizsgafeladat megnevezése: Válaszadás a vizsgakövetelmények alapján összeállított, előre kiadott tételsorokból húzott kérdésekre

A vizsgafeladat ismertetése: A szóbeli központilag összeállított vizsga kérdései az SZVK 4. Szakmai követelmények fejezetben megadott témakörök közül az alábbiakat tartalmazza:

  • Épületszerkezetek, építéstechnológiák ismertetése, szerkezeti részletek szabadkézi ábrázolásával
  • Építésszervezési ismeretek
  • Munka- és környezetvédelem
  • Idegen nyelvű szakmai szöveg értelmezése

A vizsgafeladat időtartama: 60 perc (felkészülési idő 40 perc, válaszadási idő 20 perc)

A vizsgafeladat értékelési súlyaránya: 30%

A vizsgasorozat általános szabályai:

A gyakorlati vizsgatevékenység az írásbeli vizsgatevékenységet követően, a szóbeli vizsgatevékenységet megelőzően kerül lebonyolításra. A gyakorlati feladat megoldása a rendelkezésre bocsátott dokumentumokat használhatja.

A Zárófeladatra vonatkozó előírások:

A zárófeladat tárgya komplex feladat, a szakmai irányultságnak megfelelően. A zárófeladatot csak a képző intézmény által jóváhagyott témában lehet benyújtani, a képzés befejezését követő 2 évig. A zárófeladatnak tükröznie kell a választott probléma (kiinduló rendszer) összefüggéseit, kapcsolódásait. A kidolgozást olyan mélységig kell elkészíteni, hogy az bemutassa a kitűzött feladat egy reális megoldását. A zárófeladatot a vizsgázót oktató intézmény oktatója kijavítja, szakmai bírálattal látja el. A zárófeladatot az előzetes szakmai bírálattal együtt, legkésőbb a kijavított írásbeli dolgozattal egy időben a vizsgabizottság elnökének rendelkezésére kell bocsátani. A vizsgabizottság elnöke vizsgálja, hogy a kitűzött feladat nehézségi foka megfelel-e az elvárható szintnek és a feladat eleget tesz-e a formai követelményeknek.

 

4.     Egyéb tudnivalók

Az egyéb, itt nem részletezett tudnivalókat, például a javító-, illetve pótló vizsgára vonatkozó intézkedéseket a korábban hivatkozott 315/2013. (III.28.) számú Kormányrendelet tartalmazza.

A komplex szakmai vizsgára történő jelentkezés kizárólag írásban történhet meg. a jelentkezési lapot saját diákjainknak előkészítünk. Külsős vizsgázóink innen tölthetik le a Jelentkezési lapot. A vizsgára való jelentkezés (a sajátkezű aláírással ellátott jelentkezési lap leadásának) határideje:

2019. február 05.