MŰVÉSZET A KARANTÉN IDEJÉN

Budapest Főváros XVIII. kerület Pestszentlőrinc-Pestszentimre Önkormányzata és a Kondor Béla Közösségi Ház, idén újra meghirdette országos képző- és iparművészeti és fotóművészeti pályázatát a középiskolás korosztály számára.

Iskolánkból Apatini Tamás (12. A) és Zsoldos Ármin (2/14. F) abban a megtiszteltetésben részesült, hogy pályamunkáikat beválogatták a képzőművészeti kiállításra. Tamás rajzórai tanulmányában a firenzei Szent János-keresztelőkápolnát mutatja be két iránypontos ábrázolásban. Ez a munka egyfajta tiszteletadás a reneszánsz Brunelleschi perspektivikus kutatása előtt. A másik rajzában Tamás, már a XX. századi szürrealizmus felé kalandozik. A női arc és a kéz szokatlan ábrázolásában felidézi Luis Bunuel, Andalúziai kutya (1929) című filmjének ikonikus jelenetét.
Ármin egy igazi balatoni festő, akinek munkáiban visszaköszönöm a tó, a napfény és a táj szeretete. Ezúttal a saját szoba, a legszűkebb belső tér viszonyait festette meg városában, Zalahápon ahová iskolai szünetekben hazatér. Előképe a legvadabb francia festő Henri Matisse, az expresszív, holland Vincent Van Gogh és a magyar festészet meghatározó koloristája Rippl-Rónai József. Délutánonként a rajzszakkörben Ármin lelkesen lapozgatta eme mesterek albumjait.

A fotópályázati kiállításon intézményünket Fazekas Flórián (9. N) és Vida Zsófia (2/14. F) képviselte. Flórián munkáin lenyűgöző színeket, fényeket, városi hangulatokat, természeti és gépi formákát láthatunk. A mindennapi tárgyak motorok, gitárhúrok, virágok szokatlan oldalára hívja fel a figyelmet. A látványt egyéni megvilágításba helyezi, ezáltal feltár egy új képi dimenziót.

Zsófia képeinek szereplője egy állatkerti jegesmedve, akiből sugárzik az erő és a lendület. Eggyé válik ember és természet. Szinte haljuk, ahogy örvénylik a víz és csobban a medve. Egyszerre félelmetes és gyönyörködtető a látvány. A fotósorozat egyedi, dinamikus, színes és bátran komponált alkotás. Felmerül bennünk a kérdés: Vajon a milyen jövő elé néz a természet és az állatvilág a 21. században? A klímaváltozás itt kopogtat az ajtón. Megteszünk-e minden tőlünk telhetőt helyi vagy globális szinten a környezetvédelemért?
Ez a gondolat rejtve ott van Flórián, velencei gondolákat bemutató fényképe mögött is. Mindannyian láttuk mikor az olaszországi kikötőváros egyes részei víz alá kerültek egy pusztító vihar után.

A járványhelyzetre való tekintettel a kiállításmegnyitók idén elmaradtak.A képzőművészeti tárlatot korlátozottan lehetett megtekinteni, míg a fotópályázati kiállítást elhalasztották. A Kondor Béla Közösségi Ház munkatársai hétről-hétre megosztottak fényképeket a tárlatról, a facebook közösségi oldalon. Ezáltal az alkotásokat a virtuális térben élvezhettük.

Gratulálok tanítványaimnak, akik ilyen nehéz időben hírét vitték az Iskolának, valamint a Vizuális kultúra tantárgy iránti szeretetüknek.

Budapest, 2020. június 18.
Opánszki Tamás
rajztanár