Oldal kiválasztása

MŰEMLÉKVÉDELEM VILÁGNAPJA 2024.

Április 19-én a műemlékvédelem világnapja alkalmából építészettörténeti sétára mentünk a technikus évfolyam diákjaival a közeli Rózsák terére. Első helyszínünk a Steindl Imre által 1893-ban tervezett Árpád-házi Szent Erzsébet templom volt.

Kampfmüller Sándor plébános úr engedélyezte, hogy a belső teret is bejárjuk, ezáltal kivételes alkalom nyílt számunkra, hogy felfedezzük a neogótikus épület tér- és tömegalakítását, lenyűgöző falfestményeit, szobrait, terrakotta munkáit és bútorait. Az oldalfalakon mindenhol üvegablakok ragyogtak a délutáni napfényben.

Felkérésünket elfogadva, Kis Kálmán építészmérnök úr, (a felújítást végző) MÉRMŰ Építész Stúdió vezető tervezője előadást tartott nekünk, melyben bemutatta az Árpád-házi Szent Erzsébet templom történetét és az 1995-2007 között végzett munkálatokat.

A Mérmű Stúdió rajzain és fényképein átélhettük, hogyan valósult meg az alkotói elképzelés a rajzasztaltól, a mérműves üvegablakok beépítéséig
és ebben milyen feladatrészt vállaltak a műszaki rajzolók, a kőfaragó mesterek, a szobrász restaurátorok, az ácsmesterek, és a magasépítő technikusok.

Fűri Judit üvegtervező, restaurátor művész előadásában bemutatta nekünk a templom Róth Miksa üvegablakain végzett restaurálási, rekonstrukciós és egyedi tervezésű feladatait. Beszélt az belső tereket meghatározó fényekről, a színes, festett üveg lehetőségeiről, az építészek és az iparművészek, szakemberek összehangolt csapatmunkájáról. Felhívta a figyelmünket arra, miért fontos ismernünk a társszakmák szerepét és igényeit az épülettervezés, kivitelezés és a műemléki épületek restaurálása során.

A két előadó közös gondolata – és erre a templom épülete a konkrét jó példa – ,hogy az építészet sohasem önmagában áll, hanem egy összművészeti alkotófolyamat részeként több szakág együtt gondolkodása, majd együtt dolgozása szükséges ahhoz, hogy egy remek születhessen.


Következő helyszínünk a Budapesti Görögkatolikus parókia temploma volt, amely 1875 és 1880 között Czigler Győző tervei alapján készült. Mikor beléptünk, már első ránézésre megragadta figyelmünket az ikonosztáz és benne az arany háttérű táblaképek. Dr. Jaczkó Sándor parókus úr ismertette nekünk valamennyi falkép, ikon, szobor és üvegablak történetét. Ezután beavatott minket a bizánci eredetű felekezet liturgikus világába.

Ez a rendhagyó építészettörténet óra nagyon megérintette a diákokat. A téren szinte mindenhol találtunk olyan emléket amely felidézte bennünk Ferenc Pápa tavalyi látogatásának emlékeit. köszönjük a plébános és parókus uraknak és a meghívott előadóknak, hogy közelebb kerülhettünk a Rózsák tere épített örökségéhez.


Írta és fényképezte: Opánszki Tamás
rajz és építészettörténet tanár