Oldal kiválasztása

November 9-én, csütörtök délben lelkes közönség gyűlt össze iskolánk harmadik emeleti Zsibongójában a Térerő című kiállítás megnyitóján. A rendezvényen mintegy nyolcvanöt ifjú Schulekes alkotó, huszonhét makettjét ismerhette meg a közönség. Ezen a tárlaton Opánszki Tamás és Csák László tanár urak válogatást mutattak be az előző tanév Vizuális kultúra, Rajzszakkör és az Építési ismeretek órai munkáiból.

Opánszki tanár úr bevezetőjében felvázolta, hogy a kiállítással célja volt kilépni a műterem falai közül és hidat akart képezni korosztályok, tanórák valamint a hagyományos és újszerű építészeti gondolkodás között. Továbbá méltatta -a születésének idén 140. évfordulóját ünneplő- Kós Károly építész (1883-1977) örökségét, akinek szellemisége (főleg a természet iránti tisztelete) példamutató lehet a mai fiatalok számára is.

Varga András Igazgató úr értékelésében kiemelte a hagyományok megbecsülését, egyúttal felhívta a figyelmet szüleink és nagyszüleink örökségének ápolására. Továbbá kiemelte, hogy iskolánk célja az építészképzéssel párhuzamosan széles látókörű, a művészet és a tudomány iránt fogékony diákokat terelni a továbbtanulás irányába. Ezután szóbeli dicséretben részesítette valamennyi alkotói csapatot és egyéni pályázót.

Engem már elsőre megérintett, hogy mindegyik diák, a saját vizuális kultúra órai makettjén, építészettörténeti példát dolgozott fel. Végig haladva a zsibongóban megismerhetjük őseink építészeti gondolkodását, hogyan is néztek ki az első neolit házak a Kárpát-medencében és Európa többi régiójában. Felfedezhetjük az ácsolt nyeregtető korai példáit és megfigyelhetjük milyen technikával épített cölöpvázas, vályogtéglás, sövényfalú házat a Tiszai kultúra. Elődeink kalandos útját követve betekinthetünk több jurta belsejébe. Nagyon tetszett, ahogy a diákok összeállították a keregét (rácsfalat) és erre felépítették a bordákat, majd ezt követően vászon darabokkal utánozták a nemez sátor burkolatot. A templom maketthez érve látjuk, magunk előtt amint összefog tíz falu és templomot épít. Halljuk, ahogy faragják a követ, érezzük a közösség erejét. Jó volt újra találkozni a rajzszakkörben épült Betlehemi jászol tetőszerkezettel. Az utolsó asztalhoz érve már beköszönt a modern kor és átéljük azt a pillanatot, amint Breuer Marcell tervezi az ifjú építőmesterek házait és azt is amint egy kilencedikes diáktársunk megépíti polisztirolból a saját családi házuk makettjét. A tárlat végén elérkezünk a jelenkorba, az építési alapismeretek tantárgyhoz. Ezáltal kitűnő megoldásokat fedezhetünk fel a lábazati csomópontok, vakolási technológiák és a székoszlopos tetőszerkezetek világából.

Az eseményt megtisztelte jelenlétével Földszin Rhea építészmérnök a FUGA Budapesti Építészeti Központ igazgatója és Surányi András képzőművész a (Prima Primissima-díjas) Budapesti Városvédő Egyesület Elnöke.

Köszönjük a nagylelkű könyvjutalom felajánlást Varga András igazgató úrnak, aki az ünnepélyes megnyitót követően személyesen adta át ezeket a jutalmakat a díjazott tanulóknak. A rendezvény végén Földszin Rhea köszöntötte az Iskola tanárait és diákjait, egyúttal meghívott mindenkit a FUGÁBA, látogassanak hozzájuk a Petőfi Sándor utcába.

A megnyitó záró akkordjaként megszólítottuk a 9.C osztály alkotóit, hozzák ki az asztalhoz a Stonehenge makettjüket. Elsötétítettük a termet és megvilágítottuk elemlámpával a pályaművet pont ugyanabból az irányból, amint ahogy élőben Dél-Angliában, a Salisbury-síkságon éri a fény az eredeti építményt a téli napforduló alkalmával.

A Térerő című kiállítás megtekinthető november 30-ig, hétköznapokon az Iskola nyitvatartási idejében. Szeretettel várunk minden kedves érdeklődőt.

Budapest, 2023. 11. 13.                 

Tallárom Ábel (5/13.A) Fotók: Kadók Cintia, Misián Hanna (9.Kny), Csák László és Opánszki Tamás